Konut Sigortası

Konut Sigortası

Konut sigortası, bina ve isteğe bağlı olarak içinde yer alan eşyaları güvence altına alır. Bu durumda bina teminatı ile içerisindeki her tür sabit tesisat da sigorta kapsamına girer.

Konut sigortası nedir?  sorusu, evini güvence altına almak isteyen ama konut sigortası hakkında pek bir bilgisi olmayanların en merak ettiği konuların başında gelir.

Evini ve eşyalarını risklere karşı güvenceye almak, ev sahipleri için oldukça önemlidir. Aynı şekilde kiracılarda eşya teminatından faydalanarak kıymetli eşyalarını güvence altına gelebilir.

Peki konut sigortası nedir? Konut sigortası ile neler güvence altına alınabilir? Ev sigortalarıhakkında merak edilenleri yazımızda bir araya getirdik.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası nedir? sorusunu kısa bir şekilde açıklamamız gerekirse evinizi, doğal afetlere, yangın ve hırsızlık gibi beklenmeyen risklere karşı güvence altına alan, olumsuzluklar durumunda ortaya çıkan zararları sizin yerinize karşılayan bir sigorta çeşididir.

Evinizin bir teminat altında olduğunu bilmek evden uzaklaştığınız her an size güvende hissettir. Aylık taksitler ile evinizi sigorta altına alabilirsiniz. Bu sigortalar yıllık olarak yapılır. Her sene yenilenebilir. Uzun süre aynı sigorta şirketinden ev sigortasıyapıyorsanız ödemelerde indirimler de söz konusu olacaktır.

Eşyalarınızı da Güvenceye Alın!

Evinizde yukarıda söz edilen herhangi bir hasarın gerçekleşmesi durumunda çoğunlukla eşyalar da zarar görecektir. Bu yüzden sigorta yaptırılırken konutların içindeki eşyalarla beraber sigorta kapsamına alınması gereklidir. Az bir maliyete daha katlanılarak eşyalar da güvence altına alınabilir.

Önceden de bahsettiğimiz gibi ev sigortası yaptırmak için illaki ev sahibi olmanız gerekmez, kiracı olunması durumunda da sadece eşya teminatı alınarak eşyalar güvence altına alınabilir. Bu sayede en değerli eşyalarınızı eşya sigortası sayesinde koruma altına alabilir, zararınızı en aza indirebilirsiniz.

Konut Sigortasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle konut sigortası ile ilgili şunu bilmek önemlidir; meskenin bulunduğu il ve ilçeye göre konut sigortası primlerinde farklı uygulamalar söz konusudur. Ayrıca binada bulunan daire kat sayısı, sigortalanacak konutun bulunduğu kat, yapı tarzı gibi faktörler konut sigortası fiyatlarına etki eder.

Konut sigortası, sigorta şirketlerinin paket halinde sundukları sigorta çeşitlerinden biridir. Sigorta şirketleri, bu paketler dahilinde pek çok riske karşı güvence vermektedir.

Bu güvencelerle hem binalar hem de evin içindeki eşyalar koruma altına alınmaktadır. Bu nedenle konut sigortası almanın avantajları hem binalar hem de eşyalar için geçerlidir.

Konut sigortasının güvenceleri arasında en temel risk olarak yangın tehlikesi yer alır. Yangının neden olduğu hasar sadece bina üzerinde değildir, bina içerisindeki eşyalar da yangın sebebiyle hasar alabilir.

Konut sigortalarının vermiş olduğu bir diğer güvence su basması durumudur. Evde açık kalan musluk, su tesisatında oluşan bir problem evin su basmasına neden olabilir.

Konutların başına gelebilecek en büyük ve en sık yaşanan risklerden biri de hırsızlıktır.Her ne kadar siz güvenlik sistemleri ile eşyalarınızın güvence altında olduğunu düşünseniz de hırsızlık olayları ile karşılaşmak imkansız değil.

Konut sigortasının kapsamı içerisinde yer alan güvenceler bu kadarla sınırlı değil: Halk hareketlerinin getirdiği kargaşa ortamının neden olduğu hasarlar, grev ve benzeri sosyal hareketlerin yarattığı olumsuz ortam ve kargaşa ortamına müdahale edilmesi anında oluşabilecek zararlar da konut sigortasının güvenceleri arasında sayılabilir.
Bütün bu güvencelere ek olarak alınabilecek güvenceler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Konutta oluşan zarar  sonucu kira kaybı yaşanması,
  • İzolasyon nedeni ile binanın zarar görmesi,
  • Arızalarının ya da kesilmelerinin neden olacağı gıda bozulmaları gibi karşılaşılacak zararlar,

Konut sigortanıza ilaveten ekleteceğiniz her bir teminatın poliçenizin ücretini arttıracağını hatırlatmak isteriz.

Peki, konut sigortasının bütün bu güvencelerinin içerisine depremin vereceği zararları dahil midir?

Konut sigortası deprem riskine karşı da güvence vermektedir ancak bu güvenceler isteğe bağlıdır. Konut sigortası alırken deprem riski de güvenceye dahil edildiyse, depremin neden olduğu hasarları da sigorta şirketi karşılayacaktır.

Konut Sigortası ve DASK Farkı

Bu durumda “Konut sigortası ve DASK farkı nedir?” sorusu akla gelecektir. Toplum tarafından DASK olarak bilinen bu zorunlu deprem sigortası, deprem söz konusu olduğunda binaların başına gelebilecek hasarları karşılamak amacıyla yaptırılıyor.

DASK, doğrudan deprem sonucu oluşan zararları karşılıyor. Bu şu anlama geliyor: Deprem sonucu meydana gelen yangın, patlama, tsunami ve yer kaymasının sadece binada meydana getirdiği maddi hasarlar DASK ile karşılanır. DASK poliçesinin limitini aşan hasarları DASK karşılamaz. Peki, deprem sonucu yaşanan hasarları DASK’ı aşacak kadar büyükse, ne olur? İşte, tam da bu durumda konut sigortası devreye girecek, DASK sigortasını aşan hasarları karşılayacaktır.

Hem evini ve eşyalarını hem de bütçelerini konut sigortası ile korumak isteyen kişiler, muhakkak teminatlarını öncesinde belirlemeli ve gerek duyması halinde poliçesine ek teminatları dahil ettirmelidir.

Hizmetlerimiz

hazır emlak sitesi